Limerick Rugby
Don't Miss

Defeat for Young Munster: all the AIL updates

THEY trailed for much of the game but Young Munster showed a lot of character to make Clontarf supporters sweat in the latter stages of today’s AIL semi-final in Dublin. Garryowen will meet UL Bohemian next Saturday in the final of the 1A/1B play-offs after both sides won this week-end while Old Crescent are also in a final next week, meeting Armagh in their bid for promotion.
Results
Ulster Bank League Division 1A Semi Finals
Castle Avenue: Clontarf 37, Young Munster 29
Scorers: Clontarf: Tries: Michael Mc Grath (2) , Ben Reilly, Conor O’Brien, Rob Mc Grath, Mark Sutton ; Pen: David Joyce ; Con: David Joyce (2) ;
Young Munster: Tries: Alan Tynan (2), Penalty Try, Jack Lyons ; Pen: Alan Tynan ; Con: Alan Tynan (3) ;
Clontarf: 1 Vakhtang Abdaladze, 2. Jason Harris Wright, 3. Royce Burke-Flynn, 4. Ben Reilly(Capt.), 5. Mick Kearney, 6. Tony Ryan, 7. Karl Moran, 8. Michael Noone, 9. Mark Sutton, 10. David Joyce, 11. Michael Mc Grath, 12. Matthew Darcy, 13. Conor O’Brien, 14. Michael Browne, 15. Rob Keogh SUBS: 16. Bryan Byrne, 17. Adrian D’Arcy, 18. Ivan Soroka, 19. Andrew Feeney, 20. Rob Mc Grath, 21. Evan Ryan, 22. Eoghan Browne
Young Munster: 1. Gavin Ryan, 2. Ger Slattery (Capt.), 3. Colm Skehan, 4. Alan Kennedy, 5. Fineen Wycherley, 6. Elie Mundu, 7. Dan Walsh, 8. Darren Ryan, 9. Robert Guerin, 10. Alan Tynan, 11. James O’Connor, 12. Jack Harrington, 13. Calvin Nash, 14. David O’Mahony, 15. Shane Airey SUBS: 16. Mark O’Meara, 17. Sean Rennison, 18. Evan Ryan, 19. David Begley, 20. Jack Lyons, 21. Abrie Griesel, 22. Tom Goggin
Aviva Stadium: Lansdowne 16, Cork Constitution 19
Scorers: Lansdowne: Tries: Mark Roche ; Pen: Scott Deasy (3) ; Con: Scott Deasy ;
Cork Constitution: Tries: Liam O’Connell ; Pen: Tomas Quinlan (4) ; Con: Tomas Quinlan :
Lansdowne: 1. Jacob Walshe, 2. Tadgh McElroy, 3. Ian Prendiville (Capt.), 4. Oisin Dowling, 5. Stephen Gardiner, 6. Joseph McSwiney, 7. Charlie Butterworth, 8. Paul Boyle, 9. Matthew D’Arcy, 10. Scott Deasy, 11. Mark O’Keefe, 12. Mark Roche, 13. John O’Donnell, 14. Dan McEvoy, 15. Eamonn Mills SUBS: 16. Tyrone Moran, 17. Ntinga Mpiko, 18. Joshua O’Rourke, 19. Barry Fitzpatrick, 20. Alan Bennie, 21. Fergal Cleary, 22. Foster Horan
Cork Constitution: 1. Liam O’Connor, 2. Vincent O’Brien, 3. Rory Burke, 4. Brian Hayes, 5. Conor Kindregan, 6. Graham Lawlor, 7. James Murphy, 8. Luke Cahill, 9. Jason Higgins, 10. Tomas Quinlan, 11. Rob Jermyn, 12. Niall Kenneally (Capt.), 13. Ned Hodson, 14. Liam O’Connell, 15. Shane Daly SUBS: 16. Gavin Duffy, 17. Ger Sweeney, 18. Sean O’Leary, 19. Ross O’Neill, 20. John Poland 21. J J O’Neill, 22. Cian Brady
Ulster Bank League Division 1B Promotion Play-off
Dooradoyle: Garryowen 41, Old Wesley 19
Scorers: Garryowen: Tries: Neil Cronin, Bailey Faloon, Sean O’Connor, Hugh O’Brien-Cunningham, Steve Mc Mahon; Pen: Neil Cronin (2) ; Con: Neil Cronin (5) ;
Old Wesley: Tries: Isaac Leota, David Poff ; Pen: Tim Clifford (3) ;
Garryowen: 1. Niall Horan, 2. Diarmaid Barron, 3. JP Phelan, 4. Sean O’Connor, 5. Barra O’Byrne, 6. Dara Shanahan, 7. Mikey Wilson, 8. Bailey Faloon, 9. Neil Cronin (Capt.), 10. Andrew O’Byrne, 11. Peadar Collins, 12. Dave Mc Carthy, 13. Hugh O’Brien-Cunn ingham, 14. Steve Mc Mahon, 15. Liam Coombes SUBS: 16. Eamonn Costelloe, 17. Mike O’Donnell, 18. Johnny Keane, 19. Sam Gleeson, 20 Ronan O’Halloran, 21. Tim Ferguson, 22. Jamie Heuston
Old Wesley: 1. Martin Gately, 2. David Rowley, 3. James Burton, 4. Josh Hinde, 5. Iain McGann(Capt.), 6. Conor Maguire, 7. Stephen Boyle , 8. Mark Rowley, 9. Adam Kennedy, 10. Tim Clifford, 11. Paul Harte, 12. Isaac Leota, 13. David Poff, 14. Ger Finucane, 15. Rory Stynes SUBS: 16. Darren Horan, 17. David Henshaw, 18. Michael Dunleavy, 19. Aaron Browne, 20. Matthew Bursey, 21. Adam Griggs, 22. Jack Maybury
Forenaughts: Naas 17, U.L. Bohemian 19
Scorers: Naas: Tries: Fionn Carr, Fionn Higgins ; Pen: Peter Osborne ; Con: Peter Osborne (2) ;
Scorers: U.L. Bohemian: Tries: Noel Kinane ; Pen: Rick McKenna (4) ; Con: Rick McKenna ;
Naas: 1. Adam Coyle, 2. Graham Reynolds, 3. Jason Harney, 4. Paul Monahan, 5. David Benn, 6. Andrew Kearney, 7. Will O’Brien, 8. Paulie Tolofua, 9. Max Whittingham, 10. Ben Swindlehurst, 11. Peter Howard, 12. Henry Bryce, 13. Johne Murphy, 14. Fionn Carr, 15. Peter Osborne. SUBS: 16. Warren Larkin, 17. Conor Doyle, 18. Stephen Kinneavy, 19. Eoin Walsh, 20. Michael Skelton, 21. Fionn Higgins, 22. Ben O’ Connor
U.L. Bohemian: 1. Padraig Nesbitt, 2. Joe Bennett, 3. Mike Lynch, 4. Noel Kinane, 5. Dargah Frawley, 6. James Ryan, 7. Ian Condell, 8. Brian Walsh, 9. Angus Lloyd, 10. Robbie Burke, 11. Colin Ryan, 12. Rick McKenna, 13. Harry Fleming, 14. Cian Aherne, 15. Joe Murray. SUBS: 16. Joe Moloney, 17. Peter King, 18. Pat Staff, 19. Rory White, 20. Jamie McNamara
Ulster Bank League Division 2B Promotion Play-off
Sundays Well 21, Old Crescent 46
Fixtures for 29th April 2017
Ulster Bank League Division 1B Promotion Play-off Garryowen v UL Bohemian
Ulster Bank League Division 2A Promotion Play-off
Dolphin v Nenagh Ormond
Ulster Bank League Division 2B Promotion Play-off
Old Crescent v Armagh
Ulster Bank League Division 2C Promotion /Play-off
Tullamore v Rainey Old Boys
Boyne v Omagh
Ulster Bank Bateman Cup Final
Old Belvedere v Cork Constitution

You must be logged in to post a comment Login