Limerick Rugby
Don't Miss

Rhys Marshall starts for Munster against Castres on Sunday

MUNSTER have named their side to play Castres on Sunday next in Thomond Park in their final pool game of this season’s European Champions Cup. Rhys Marshall gets the nod to start with Niall Scannell on the bench. Also here are the team selections for the other games as well as the Castres team.
Munster Rugby v Castres Olympique
Sunday, 21 January
Kick off: 13:00
Thomond Park
Referee: Ben Whitehouse (Wales), Assistant ref: Wayne Davies (Wales), Assistant ref: Dewi Phillips (Wales), TMO: Jonathan Mason (Wales), Citing Commissioner: Richard McGhee (Scotland)
Munster Rugby: Simon Zebo; Andrew Conway, Chris Farrell, Rory Scannell, Keith Earls; Ian Keatley, Conor Murray; Dave Kilcoyne, Rhys Marshall, Stephen Archer, Jean Kleyn, Billy Holland, Peter O’Mahony (c), Chris Cloete, CJ Stander
Replacements: Niall Scannell, James Cronin, John Ryan, Darren O’Shea, Jack O’Donoghue, Duncan Williams, JJ Hanrahan, Alex Wootton
Castres Olympique: Geoffrey Palis; Kylian Jaminet, Thomas Combezou, Robert Ebersohn (c), David Smith; Julien Dumora, Rory Kockott; Antoine Tichit, Jody Jenneker, Damien Tussac, Alexandre Bias, Thibault Lassalle, Yannick Caballero, Steve Mafi, Alex Tulou
Replacements: Kevin Firmin, Tudor Stroe, Daniel Kotze, Victor Moreaux, Baptiste Delaporte, Yohan Domenech, Yohan Le Bourhis, Afusipa Taumoepeau
Wasps v Ulster Rugby
Sunday, 21 January
Kick off: 15:15
Ricoh Arena
Referee: Jérome Garcès (France), Assistant ref: Ludovic Cayre (France), Assistant ref: Jonathan Dufort (France), TMO: Philippe Bonhoure (France), Citing Commissioner: Douglas Hunter (Scotland)
Wasps: Willie Le Roux; Christian Wade, Juan De Jongh, Kyle Eastmond, Marcus Watson; Danny Cipriani, Dan Robson; Simon McIntyre, Tom Cruse, Jake Cooper-Woolley, Joe Launchbury (c), James Gaskell, Jack Willis, Guy Thompson, Nizaam Carr
Replacements: Ashley Johnson, Ben Harris, Marty Moore, Kearnan Myall, Thomas Young, Joe Simpson, Rob Miller, Brendan Macken
Ulster Rugby: Charles Piutau; Louis Ludik, Darren Cave, Stuart McCloskey, Jacob Stockdale; Christian Lealiifano, John Cooney; Kyle McCall, Rory Best (c), Rodney Ah You, Alan O’Connor, Kieran Treadwell, Iain Henderson, Sean Reidy, Nick Timoney
Replacements: Rob Herring, Andy Warwick, Wiehahn Herbst, Matt Rea, Chris Henry, David Shanahan, Johnny McPhillips, Rob Lyttle
La Rochelle v Harlequins
Sunday, 21 January
Kick off: 16:15
Stade Marcel Deflandre
Referee: George Clancy (Ireland), Assistant ref: Leo Colgan (Ireland), Assistant ref: Oisin Quinn (Ireland), TMO: Brian MacNiece (Ireland), Citing Commissioner: Eugene Ryan (Ireland)
La Rochelle : Kini Murimurivalu; Rene Ranger, Paul Jordaan, Pierre Aguillon, Vincent Rattez; Jérémy Sinzelle, Alexi Bales; Dany Priso, Pierre Bourgarit, Uini Atonio, Jason Eaton (c), Mathieu Tanguy, Botia Veivuke, Kevin Gourdon, Victor Vito
Replacements: Jean-Charles Orioli, Lekso Kaulashvili, Mohamed Boughanmi, William Demotte, Romain Sazy, Tawera Kerr Barlow, Benjamin Noble, Elliot Roudil
Harlequins: Ian Prior; Ross Chisholm, Alofa Alofa, James Lang, Tim Visser; Marcus Smith, Danny Care; Lewis Boyce, Dave Ward (c), Kyle Sinckler, George Merrick, Ben Glynn, James Chisholm, Archie White, Mat Luamanu
Replacements: Elia Elia, Mark Lambert, Phil Swainston, Charlie Matthews, Dino Lamb, Dave Lewis, Joe Marchant, Aaron Morris

Glasgow Warriors v Exeter Chiefs
Saturday, 20 January
Kick off: 13:00
Scotstoun Stadium
Referee: Romain Poite (France), Assistant ref: Cyril Lafon (France), Assistant ref: Vincent Blasco Baqué (France), TMO: Simon McDowell (Ireland), Citing Commissioner: Eddie Walsh (Ireland)
Glasgow Warriors: Stuart Hogg; Tommy Seymour, Huw Jones, Alex Dunbar, Leonardo Sarto; Finn Russell, George Horne; Jamie Bhatti, George Turner, Siosiua Halanukonuka, Robert Harley, Jonny Gray (c), Matt Fagerson, Matt Smith, Adam Ashe
Replacements: Grant Stewart, Alex Allan, D’Arcy Rae, Greg Peterson, Chris Fusaro, Ali Price, Peter Horne, Lee Jones
Exeter Chiefs: Phil Dollman; Lachlan Turner, Henry Slade, Ian Whitten, Olly Woodburn; Gareth Steenson (c), Nic White; Ben Moon, Luke Cowan-Dickie, Harry Williams, Mitch Lees, Jonny Hill, Dave Ewers, Don Armand, Sam Simmonds
Replacements: Elvis Taione, Moray Low, Tom Francis, Toby Salmon, Matt Kvesic, Will Chudley, Joe Simmonds, Tom Gilbert-Hendrickson
Montpellier v Leinster Rugby
Saturday, 20 January
Kick off: 14:00
Altrad Stadium
Referee: Luke Pearce (England), Assistant ref: Ian Tempest (England), Assistant ref: Peter Allan (England), TMO: Graham Hughes (England), Citing Commissioner: John Byett (England)
Montpellier: Benjamin Fall; Timoci Nagusa, Frans Steyn, Jan Serfontein, Nemani Nadolo; Aaron Cruden, Ruan Pienaar; Mikheil Nariashvili, Bismarck Du Plessis, Antoine Guillamon, Nicholaas Van Rensburg, Konstantine Mikautadze, Kelian Galletier, Yacouba Camara, Louis Picamoles (c)
Replacements: Romain Ruffenach, Yvan Watremez, Mohamed Haouas, Julien Delannoy, Fulgence Ouedraogo, Gela Aprasidze, Joe Tomane, Jesse Mogg
Leinster Rugby: Rob Kearney; Jordan Larmour, Robbie Henshaw, Isa Nacewa (c), James Lowe; Ross Byrne, Jamison Gibson-Park; Cian Healy, Sean Cronin, Tadhg Furlong, Devin Toner, James Ryan, Dan Leavy, Josh van der Flier, Jack Conan
Replacements: Bryan Byrne, Jack McGrath, Andrew Porter, Ross Molony, Jordi Murphy, Luke McGrath, Joey Carbery, Fergus McFadden
Saracens v Northampton Saints
Saturday, 20 January
Kick off: 15:15
Allianz Park
Referee: Mathieu Raynal (France), Assistant ref: Alexandre Ruiz (France), Assistant ref: Thomas Charabas (France), TMO: Philippe Bonhoure (France), Citing Commissioner: Peter Ferguson (Ireland)
Saracens: Alex Goode; Liam Williams, Marcelo Bosch, Brad Barritt (c), Chris Wyles; Owen Farrell, Richard Wigglesworth; Mako Vunipola, Jamie George, Vincent Koch, Nick Isiekwe, George Kruis, Maro Itoje, Calum Clark, Schalk Burger
Replacements: Christopher Tolofua, Hayden Thompson-Stringer, Juan Figallo, Will Skelton, Sione Langi Vailanu, Ben Spencer, Alex Lozowski, Sean Maitland
Northampton Saints: Ben Foden; Ken Pisi, Rob Horne, Tom Stephenson, Nafi Tuitavake; Harry Mallinder, Cobus Reinach; Campese Ma’afu, Dylan Hartley (c), Kieran Brookes, Michael Paterson, Christian Day, Courtney Lawes, Jamie Gibson, Mitch Eadie
Replacements: Reece Marshall, Francois van Wyk, Paul Hill, David Ribbans, Lewis Ludlam, Alex Mitchell, Steve Myler, George North
ASM Clermont Auvergne v Ospreys
Saturday, 20 January
Kick off: 16:15
Stade Marcel-Michelin
Referee: JP Doyle (England), Assistant ref: Anthony Woodthorpe (England), Assistant ref: Simon McConnell (England), TMO: Stuart Terheege (England), Citing Commissioner: Andy Blyth (England)
ASM Clermont Auvergne: Isaiah Toeava; Nick Abendanon, Peter Betham, Rémi Lamerat, Remi Grosso; Luke McAlister, Morgan Parra (c); Raphael Chaume, Benjamin Kayser, Davit Zirakashvili, Arthur Iturria, Sébastien Vahaamahina, Peceli Yato, Alexandre Lapandry, Fritz Lee
Replacements: Yohan Beheregaray, Etienne Falgoux, Rabah Slimani, Paul Jedrasiak, Damien Chouly, Greig Laidlaw, Noa Nakaitaci, Scott Spedding
Ospreys: Dan Evans; Hanno Dirksen, Ashley Beck, Owen Watkin, Jeff Hassler; Dan Biggar, Rhys Webb; Nicky Smith, Scott Baldwin, Dmitri Arhip, Bradley Davies, Alun Wyn Jones (c), Olly Cracknell, Justin Tipuric, Rob McCusker
Replacements: Scott Otten, Gareth Thomas, Ma’afu Fia , Adam Beard, Will Jones, Thomas Habberfield, Sam Davies , Kieron Fonotia
Scarlets v RC Toulon
Saturday, 20 January
Kick off: 17:30
Parc y Scarlets
Referee: Wayne Barnes (England), Assistant ref: Greg Macdonald (England), Assistant ref: Paul Dix (England), TMO: David Grashoff (England), Citing Commissioner: Dave Guyan (England)
Scarlets: Rhys Patchell; Tom Prydie, Hadleigh Parkes, Scott Williams, Paul Asquith; Dan Jones, Gareth Davies; Rob Evans, Ken Owens (c), Samson Lee, Tadhg Beirne, David Bulbring, Aaron Shingler, James Davies, John Barclay
Replacements: Ryan Elias, Wyn Jones, Werner Kruger, Lewis Rawlins, Will Boyde, Aled Davies, Steff Hughes, Leigh Halfpenny
RC Toulon: Hugo Bonneval; JP Pietersen, Semi Radradra, Ma’a Nonu, Chris Ashton; Anthony Belleau, Alby Mathewson; Florian Fresia, Guilhem Guirado (c), Marcel Van Der Merwe, Juandre Kruger, Romain Taofifenua, Facundo Isa, Raphael Lakafia, Duane Vermeulen
Replacements: Anthony Etrillard, Xavier Chiocci, Emerick Setiano, Juan Fernandez Lobbe, Francois Trinh-Duc, Jean Monribot, Eric Escande, Samu Manoa
Benetton Rugby v Bath Rugby
Saturday, 20 January
Kick off: 18:30
Stadio Comunale di Monigo
Referee: Pascal Gauzère (France), Assistant ref: Laurent Cardona (France), Assistant ref: Jean-Luc Rebollal (France), TMO: Eric Gauzins (France), Citing Commissioner: Paul Minto (Scotland)
Benetton Rugby: Ian McKinley; Tommaso Benvenuti, Luca Morisi, Alberto Sgarbi, Monty Ioane; Tommy Allan, Edoardo Gori; Nicola Quaglio, Tomas Baravalle, Marco Riccioni, Ira Herbst, Dean Budd (c), Whetu Douglas, Seb Negri Da Oleggio, Robert Barbieri
Replacements: Hame Faiva, Alberto de Marchi, Simone Ferrari, Federico Ruzza, Alessandro Zanni, Braam Steyn, Giorgio Bronzini, Luca Sperandio
Bath Rugby: Anthony Watson; Matt Banahan, Jonathan Joseph, Ben Tapuai, Aled Brew; Freddie Burns, Kahn Fotuali’i; Lucas Noguera Paz, Tom Dunn, Henry Thomas, James Phillips, Elliott Stooke, Matt Garvey (c), Sam Underhill, Zach Mercer
Replacements: Michael Van Vuuren, Nick Auterac, Max Lahiff, Luke Charteris, Paul Grant, Darren Allinson, Josh Lewis, James Wilson
Leicester Tigers v Racing 92
Sunday, 21 January
Kick off: 13:00
Welford Road
Referee: Nigel Owens (Wales), Assistant ref: Ian Davies (Wales), Assistant ref: Gwyn Morris (Wales), TMO: Neil Hennessy (Wales), Citing Commissioner: Tim Lowry (Ireland)
Leicester Tigers: Matthew Tait; Nick Malouf, Manu Tuilagi, Matt To’omua, Jonny May; George Ford (c), Ben Youngs; Greg Bateman, Tatafu Polota-Nau, Dan Cole, Harry Wells, Graham Kitchener, Mike Williams, Brendon O’Connor, Sione Kalafamoni
Replacements: Tom Youngs, Michele Rizzo, Logovii Mulipola, Michael Fitzgerald, Tino Mapapalangi, Sam Harrison, Joe Ford, Adam Thompstone
Racing 92: Brice Dulin; Teddy Thomas, Virimi Vakatawa, Henry Chavancy, Joe Rokocoko; Rémi Tales, Maxime Machenaud (c); Eddy Ben Arous, Camille Chat, Ben Tameifuna, Donnacha Ryan, Manuel Carizza, Wenceslas Lauret, Yannick Nyanga, Leone Nakarawa
Replacements: Dimitri Szarzewski, Vasil Kakovin, Cedate Gomes Sa, Baptiste Chouzenoux, Boris Palu, Teddy Iribaren, Dan Carter, Louis Dupichot

You must be logged in to post a comment Login