Limerick Rugby
Don't Miss

Garryowen go to third and Young Munster move to sixth in AIL 1A

By Aidan Corr

APART from UL Bohemian losing away to MU Barnhall and Shannon going down at home to Old Wesley, it was a win, win, win, win day for Limerick clubs. Garryowen move up to third in division one A thanks to a 14-27 victory over Terenure, Young Munster move to 6th place from ninth after their home victory over Dublin University, Old Crescent had a 43-16 win in Rosbrien over Ballymena and Bruff go up two places to fourth after their home win over Sunday’s Well.

Here are the details to hand:

Played on Friday night:

Energia AIL Division 1B

Castle Avenue:  Clontarf         19                    Lansdowne       23

Scorers:  Clontarf:   Tries: Ben Reilly  ;  Pen: Sean Kearns (4)  ;  Con: Sean Kearns  

Lansdowne:   Tries: Martin Mulhall, Mark Hernan  ;  Pen: Harry Byrne (3)  ;  Con: Harry Byrne (2)  

Clontarf1. Ivan Soroka, 2. Dylan Donnellan, 3. Royce Burke-Flynn,  4. Cormac Daly, 5. Ben Reilly, 6. Brian Deeny, 7. Adrian Darcy, 8. Michael Noone (Capt.), 9. Andrew Feeney, 10. Gearoid Lyons, 11. Andrew Smith, 12. Matt Darcy, 13. Michael Brown, 14. Jack Power, 15. Sean Kearns SUBS: 16. Tadgh McElroy, 17. Charlie Ward, 18. Tom Byrne, 19. Ben Murphy, 20. David Joyce

Lansdowne: 1. Martin Mulhall, 2. Dan Sheehan, 3. Greg McGrath, 4. Mark Flanagan, 5. Jack Dwan, (Capt.), 6. Joe O’Brien, 7. Josef Szpara,  8. Jack O’Sullivan, 9. Tim Murphy, 10. Harry Byrne, 11. Peter Sullivan, 12. Barry Goulding, 13. Harry Brennan, 14. Mark O’Keeffe, 15. Eamonn Mills SUBS: 16. Conor Gleeson, 17. Adam Boland, 18. Mark Hernan, 19. Ross Barron, 20. Fergal Cleary

Energia AIL Division 1B

Forenaughts: Naas                  10                    St. Mary’s College     16

Scorers:  Naas:   Tries: Fionn Higgins  ;  Pen: Peter Osborne ;  Con:  Peter Osborne 

St. Mary’s College:   Tries: Craig  Kennedy  ;  Pen: Ruairi Shields (2), Michael O’Gara ;  Con: Michael O’Gara

Naas: 1. Conor Doyle, 2. Graham Reynolds, 3. Adam Coyle, 4. Paul Monahan, 5. David Benn, 6. Johnny Holmes, 7. Tom Brady, 8. Ryan Casey, 9. Peter Osborne (Capt.), 10. Bryan Croke, 11. Matt Stapleton, 12. James Hawkey, 13. Craig Adams, 14. Fionn Higgins, 15. Niall Delahunt SUBS: 16. Conor McCormack, 17. Jack Barry, 18. Paulie Tolofua, 19. Mike Russell, 20. Ben Swindlehurst,

St. Mary’s College: 1. Thomas O’Reilly (Capt.), 2. Richard Halpin, 3. Michael McCormack, 4. Peter Starrett, 5. Liam Corcoran, 6. David Aspil, 7. Cillian Dempsey, 8. Nick McCarthy, 9. Cormac Foley, 10. Ruairi Shields, 11. Craig  Kennedy, 12. Michael O’Gara, 13. Myles Carey, 14. Hugo Conway, 15. Mark Fogarty SUBS: 16. Sean  Healy, 17. Padraig Dundon, 18. Hugo Diepman, 19. Matthew Timmons, 20. Ryan O’Loughlin, 21. Adam McEvoy, 22. Ben Watson,

 Energia AIL Division 2A

        Cashel         22        Nenagh Ormond                10

Energia All Ireland League Results
Saturday 30 th November 2019

Energia AIL Division 1A
Temple Hill: Cork Constitution 35 Ballynahinch 19
Scorers: Cork Constitution: Tries: Jack Crowley, Rob Jermyn (3), Niall Kenneally ; Con: Jack Crowley (5) ;
Ballynahinch: Tries: George Pringle, Ross Adair, Rhys O’Donnell ; Con: Sean O’Hagan (2) ;
Cork Constitution: 1. Gavin Duffy, 2. John Sutton, 3. Dylan Murphy, 4. Sean Duffy, 5. Cathal O’Flaherty, 6. David Hyland, 7. Ross O’Neill, 8. Evan Mintern, 9. Duncan Williams, 10. Jack Crowley, 11. Rob Jermyn, 12. Niall Kenneally (Capt.), 13. Alex Mc Henry, 14. Sean French, 15. Greg Higgins SUBS: 16. Max Abbott, 17. Rory Burke, 18. James Murphy, 19. Ryan Foley, 20. Jack Costigan
Ballynahinch: 1. Kyle McCall, 2. Connor Piper, 3. Jonny Blair, 4. James Simpson, 5. John Donnan (Capt.), 6. Jack Regan, 7. Olly Loughead, 8. Clive Ross, 9. Rhys O’Donnell, 10. Sean O’Hagan, 11. George Pringle, 12. Robin Harte, 13. Ross Adair, 14. Aaron Cairns, 15. Paddy Wright SUBS: 16. Harry McCormick, 17. Ben Cullen, 18. Bradley Luney, 19. Conor Rankin, 20. Greg Hutley
Lakelands: Terenure College 14 Garryowen 27
Scorers: Terenure College: Tries: Conor McKeon, Sam Dardis ; Con: Conor McKeon (2) ;
Garryowen: Tries: Liam Coombes (2), Colm Quilligan, Diarmuid Barron,; Pen: Jamie Heuston ;
Con: Jamie Heuston (2) ;
Terenure College: 1. Saba Meunargia, 2. Adam Clarkin, 3. Liam Hyland, 4. Peter Claffey, 5. Mick Melia, 6. Stephen Caffrey, 7. Niall Lalor, 8. Eoin Joyce, 9. Conor McKeon, 10. James Thornton, 11. Adam Lagrue, 12. Stephen O’Neill (Capt.), 13. Robbie Deegan, 14. Sam Dardis, 15. Jake Swaine SUBS: 16. Robbie Smyth, 17. Adam Tuite, 18. Niall O’Sullivan, 19. Mark O’ Neill, 20. James O’ Donoghue.
Garryowen: 1. Corrie Barrett, 2. Diarmuid Barron, 3. Andrew Keating, 4. Sean O’Connor, 5. Kevin Seymour (Capt.), 6. Johnny Keane, 7. Jack Daly, 8. Tim Ferguson, 9. Jack Stafford, 10. David McCarthy, 11. Liam Coombes, 12. Jack Delaney, 13. Bryan Fitzgerald, 14. Colm Quilligan, 15. Jamie Heuston. SUBS: 16. Liam Cronin, 17. Jack Mullany, 18. Sean Rennison, 19. Evan Maher, 20. Hugh O’Brien-Cunningham
Tom Clifford Park: Young Munster 28 Dublin University 24
Scorers: Young Munster: Tries: Gavin Coombes, Alan Tynan (2), Keelan Stephenson; Con: Evan Cusack (4) ;
Dublin University: Tries: Thomas Clarkson, Bart Vermeulen (2) ; Pen: Michael O’Kennedy ;
Con: Michael O’Kennedy, James Fennelly (2) ;
Young Munster: 1 Josh Wycherley., 2. Mark O’Mara, 3. Conor Bartley, 4. Tom Goggin, 5. John Foley, 6. Jordan Stewart, 7. Conor Mitchell, 8. Gavin Coombes, 9. Jack Lyons, 10. Evan Cusack, 11. Keelan Stephenson, 12. Evan O’Gorman, 13.Harry Fleming, 14. Luke Fitzgerald, 15. Alan Tynan SUBS: 16. David Begley, 17. Paul Allen, 18. Fintan Coleman, 19.Jake Connolly, 20. Derek Corcoran
Dublin University: 1. Bart Vermeulen, 2. Ben Nel, 3. Thomas Clarkson , 4. Reuben Pim, 5. Joe McCarthy, 6. Johnny McKeown. 7. Max Kearney, 8. Patrick Nulty, 9. Louis O’Reilly, 10. Michael O’Kennedy, 11. Ronan Quinn, 12. James Hickey (Capt.), 13. Luis Faria, 14. Colm Hogan, 15. Michael Silvester, SUBS: 16. Donnacha Mescal, 17. Aziz Nasar, 18. Neilus Mulvihill, 19. James Fennelly, 20. Tomas Killeen
15:00 The Mardyke: U.C.C. 10 U.C.D. 24
Scorers: U.C.C.: Tries: Robert Hedderman ; Pen: Robert Hedderman ; Con: Robert Hedderman ;
U.C.D.: Tries: David Ryan, Cian Prendergast, Jack Ringrose ; Pen: James Tarrant ; Con: James Tarrant (3) ;
U.C.C.: 1. Shane O Hanlon, 2. Fergus Hennessey, 3. Bryan O’ Connor, 4. Cian Barry, 5. Rory Suttor, 6. Ryan Murphy (Capt.), 7. John Hodnett, 8. Jack O Sullivan, 9. Louis Kahn, 10. Eoin Monahan, 11. Matthew Bowen, 12. Murray Linn, 13. Harry O Riordan, 14. Michael Clune, 15. Robert Hedderman SUBS: 16, Tadhg Mc Carthy, 17. James French, 18. Daire Feeney, 19. Brian Slater, 20. James Taylor
U.C.D.: 1. Rory Mulvihill, 2. Bobby Sheehan, 3. Sam Griffin, 4. Cian Prendergast, 5. Jonny Guy (Capt.), 6. Ronan Foley, 7. Alex Penny, 8. Stephen McVeigh, 9. Harry Donnelly, 10. James Tarrant, 11. Josh O’Connor, 12. Eoin Barr, 13. Jack Ringrose, 14. Rob Keenan, 15. David Ryan SUBS: 16. Richie Bergin, 17. Emmet Burns, 18. Bobby Leahy, 19. David Moran, 20. David Heavey.
Energia AIL Division 1B
Rifle Park: Banbridge 28 Old Belvedere 27
Scorers: Banbridge: Tries: Greg Jones, Hugo Harbinson, Peter Cromie, Andrew Morrison; Con: Bruce Houston (4);
Old Belvedere: Tries: Marcus Walsh (2), Tom Molony ; Pen: Steve Crosbie (2) ; Con: Steve Crosbie (3).
Banbridge: 1. Callum Reid 2. John Andrew, 3. Michael Cromie (Capt.), 4. Max Lyttle, 5. David O’Connor, 6. Robin Sinton, 7. Peter Cromie, 8. Greg Jones, 9. Jonathon Stewart, 10. Bruce Houston, 11. Hugo Harbinson, 12. Josh Cromie, 13. Andrew Morrison, 14. Ross Cartmill, 15. Joe Finnegan SUBS: 16. Stuart Cromie, 17.Reuban Mc Creery 18. Dale Carson, 19. Neil Kilpatrick, 20. John Porter
Old Belvedere: 1. James Bollard, 2. John Mc Kee, 3. Ryan Mc Mahon, 4. Connor Owende, 5. Dean Moore, 6. Jack Kelly,
7. Ethan Baxter, 8, Ger Hill, 9. Marcus Walsh, 10. Tommy Whittle, 11. James Mc Keown, 12. Steve Crosbie (Capt), 13. Tom Molony, 14. Jack Keating, 15. Fergus Flood SUBS: 16. Joe Horan, 17. Jerry Mahon, 18. Peter Mc Cague, 19. Aaron Atkinson, 20. Ariel Robles.
Woodleigh Park: Highfield 21 City of Armagh 13
Scorers: Highfield: Tries: Paddy Ryan, Dan Healy ; Pen: Shane O’ Riordan (3) ; Con: Shane O’ Riordan ;
City of Armagh: Tries: Cormac Fox ; Pen: Cormac Fox (2) ; Con: Cormac Fox ;
Highfield: 1. Mick Dillane, 2. Dan Healy, 3. Paddy Ryan, 4. Eoin Keating, 5. Fintan O’ Sullivan (Capt.), 6. Dave O’Connell, 7. Eddie Earle, 8. Miah Cronin, 9. Chris Banon, 10. Shane O’ Riordan, 11. Paul Stack, 12. Mark Dorgan, 13. Luke Kingston, 14. Colin O’ Neill, 15. Sean Quaid, SUBS: 16. Michael Shinkwin, 17. Ciaran McHugh, 18. Timmy Ryan, 19. Brian O’Hea, 20. Dave O’ Sullivan .
City of Armagh: 1. Eoin O’Hagan, 2. Jonathan Morton, 3. Paul Mullen, 4. Joshua McKinley, 5. JJ Scheepers, 6. Nigel Simpson, 7. Robert Whitten (Capt.), 8. Neil Faloon 9. Gerard Treanor, 10. Cormac Fox, 11 Josh Morton., 12. Johnny Pollock, 13. Shea O’Brien 14. Andrew Willis, 15. Timothy McNiece SUBS: 16. Jack Treanor, 17. Philip Fletcher, 18. James Hanna, 19. Barry Finn, 20. Christopher Colvin
Gibson Park: Malone 43 Navan: 3
Scorers: Malone: Tries: Stewart Moore, Ben McCaughey, Matt Dalton (2) Dave Cave, Angus Curtis, Stewart Moore ; Con: Jack Milligan (3), Ben McCaughey .
Navan: Pen: Colm O’Reilly ;
Malone: 1. Ricky Greenwood, 2. Clayton Milligan, 3. Ross Kane, 4. Matt Dalton, 5. Ryan Clarke (Capt.), 6. Dave Cave, 7 Matty Agnew, 8. Azur Allison, 9. Lewis Finlay, 10. Jack Milligan, 11. Angus Kernohan, , 12. Stewart Moore, 13. Angus Curtis , 14. Ben McCaughey, 15. David Busby SUBS: 16. Dan Kerr, 17. Andy Warwick, 18. Michael Shiels, 19. Nathan Brown, 20. Conor Spence.
Navan: 1. Niall Farrelly, 2. Shane Faulkner, 3. Eoin King, 4. Darragh Magee, 5. Eoghan Noonan, 6. Conor Hand, 7. Colm Carpenter, 8. Conor Ryan (Capt.), 9. Ruairidh Swan, 10. Colm O’Reilly, 11. Ben McEntagart, 12. Kyle Dixon, 13. Evan Dixon, 14. Sean McEntagart, 15. Christian Byrne SUBS: 16. Brian McGovern, 17. Leigh Jackson, 18. Ronan Meegan, 19. Riaan Van Der Vyver, 20. Chris Ebeling.
Thomond Park: Shannon 20 Old Wesley 24
Scorers: Shannon: Tries: Kelvin Brown, Thomas Ahearn, Ikem Ugwueru ; Pen: Billy Gray ; Con: Billy Gray.
Old Wesley: Tries: Paul Derham, Thomas O’Callaghan ; Pen: Rory Stynes (4) ; Con: Rory Stynes ;
Shannon: 1. Conor Glynn, 2. Adam Moloney, 3. Emmet O’Callaghan, 4. Ronan Coffey, 5. Thomas Ahearn, 6. Charlie Carmody, 7. Kelvin Brown, 8. Lee Nicholas (Capt.), 9. Aran Hehir, 10. Billy Gray, 11. Ikem Ugwueru, 12. Will Leonard, 13. Pa Ryan, 14. Eathon Moloney, 15. Ben Daly SUBS: 16. Jordan Prenderville, 17. Mark O’Driscoll, 18. Alan Fitzgerald, 19. Keith Kavanagh, 20. Daragh Oxley.
Old Wesley: 1. Harry Noonan, 2. Ben Burns, 3. Conor Maguire, 4. JJ O’Dea, 5. Iain McGann ( Capt.), 6. Stephen Boyle, 7. Ian Condell, 8. Paul Derham, 9. Josh Miller, 10. Tom Kiersey, 11. Ed O’Keefe, 12. James O’Donovan, 13. David Poff, 14. Thomas O’Callaghan, 15. Rory Stynes SUBS: 16. Luke Thompson, 17. James Burton, 18. Ian Condell, 19. Richie Walsh, 20. Craig Miller.
Energia AIL Division 2A

Dolphin 24 Buccaneers 27
NUIM Barnhall 15 U.L.Bohemians 8
Old Crescent 43 Ballymena 16
Queens University 20 Rainey Old Boys 17
Energia AIL Division 2B
Belfast Harlequins 38 Ballina 10
Corinthians 23 Greystones 21
Dungannon 0 Galwegians 17
Sligo 26 Blackrock College 27
Wanderers 12 Malahide 13
Energia AIL Division 2C
Bangor 14 City of Derry 15
Energia All Ireland League Results
Saturday 30 th November 2019
Bruff 14 Sunday’s Well 10
Enniscorthy 32 Tullamore 24
Midleton 6 Clonmel 21
Skerries 39 Omagh 24
Current League Table Positions
Energia AIL Division 1A
P W D L F A Bon Pts
1. Cork Constitution 7 7 0 0 146 112 2 30
2. U.C.D. 7 5 1 1 136 124 3 25
3. Garryowen 7 5 0 2 141 117 3 23
4. Terenure College 7 4 0 3 134 136 2 18
5. U.C.C. 7 3 0 4 139 123 4 16
6. Young Munster 7 2 1 4 100 109 5 15
7. Clontarf 7 2 0 5 111 123 6 14
8. Dublin University 7 2 0 5 169 178 5 13
9. Lansdowne 7 2 0 5 113 131 5 13
10. Ballynahinch 7 2 0 5 147 183 4 12
Energia AIL Division 1B
P W D L F A Bon Pts
1. Highfield 7 7 0 0 186 88 2 31
2. Old Wesley 6 6 0 0 130 72 1 25
3. Old Belvedere 7 4 0 3 162 137 5 21
4. St. Mary’s College 7 4 0 3 109 108 2 18
5. Malone 7 3 0 4 163 145 5 17
6. Shannon 7 3 0 4 142 126 5 17
7. Banbridge 7 3 0 4 133 149 4 16
8. City of Armagh 7 3 0 4 118 136 2 14
9. Naas 7 1 0 6 93 148 4 8
10. Navan 6 0 0 6 41 168 1 1
Energia AIL Division 2A
P W D L F A Bon Pts
1. NUIM Barnhall 7 7 0 0 179 86 4 32
2. Rainey Old Boys 7 5 0 2 171 107 6 26
3. Cashel 7 5 0 2 144 104 4 24
4. Queens University 7 4 0 3 162 136 4 20
5. Old Crescent 7 4 0 3 183 146 3 19
6. Buccaneers 7 4 0 3 126 178 1 17
7. Ballymena 7 1 2 4 137 202 5 13
8. Nenagh Ormond 7 1 1 5 127 151 4 10
9. Dolphin 7 1 1 5 116 176 3 9
10. U.L.Bohemians 7 1 0 6 109 168 4 8
Energia AIL Division 2B
P W D L F A Bon Pts
1. Blackrock College 7 6 1 0 160 97 2 28
2. Greystones 7 5 0 2 198 135 5 25
3. Corinthians 7 5 0 2 173 118 5 25
4. Wanderers 7 4 1 2 151 135 3 21
5. Galwegians 7 4 0 3 156 131 4 20
6. Malahide 7 4 0 3 146 137 4 20
7. Sligo 7 3 0 4 147 136 4 16
8. Belfast Harlequins 7 2 0 5 133 172 3 11
9. Dungannon 7 1 0 6 108 147 5 9
10. Ballina 7 0 0 7 68 232 0 0
Energia AIL Division 2C
P W D L F A Bon Pts
1. Enniscorthy 7 6 0 1 171 105 4 28
2. Skerries 7 5 1 1 204 124 5 27
3. Omagh 7 3 1 3 167 147 3 17
4. Bruff 7 4 0 3 120 166 1 17
5. Clonmel 7 2 2 3 106 96 3 15
6. Sunday’s Well 7 3 0 4 107 111 3 15
7. City of Derry 7 3 0 4 135 152 3 15
8. Tullamore 7 2 2 3 113 114 2 14
9. Bangor 7 2 0 5 94 136 2 10
10. Midleton 7 2 0 5 86 152 1 9
Next Fixtures
Saturday 7th December, 2019
Energia AIL Division 1A
Ballynahinch v Young Munster Ballymacarn Park
Cork Con v U.C.D. Templehill
Dublin Univ. v Clontarf College Park
Garryowen v U.C.C. Dooradoyle
Lansdowne v Terenure Aviva Stadium
Energia AIL Division 1B
13:30 Shannon v St. Mary’s Thomond Park
14:00 Old Wesley v Highfield Energia Park
Armagh v Malone Palace Grounds
Navan v Banbridge Balreask Old
Old Belvedere v Naas Ollie Campbell Park
Energia AIL Division 2A
Ballymena v Queens Eaton Park
Buccaneers v Cashel Dubarry Park
MU Barnhall v Rainey O B Parsonstown
Nenagh Ormond v Old Crescent New Ormond Park
U.L. Bohemian v Dolphin 4GL University of Limerick
Energia AIL Division 2B
Ballina v Wanderers Heffernan Park
Blackrock Col v Corinthians Stradbrook
Dungannon v Greystones Stevenson Park
Galwegians v Belfast Har’s Crowley Park
Malahide v Sligo Estuary Road
Energia AIL Division 2C
Bangor v Omagh Upritchard Park
City of Derry v Enniscorthy Judges Road
Clonmel v Bruff Ardgaoithe
Sunday’s Well v Skerries Irish Independent Park
Tullamore v Midleton Spollanstown

You must be logged in to post a comment Login